Smaki Lewantu

Trudno pozostać nieczułym na walory kuchni śródziemnomorskiej zwłaszcza, że jej różnorodność znacznie wykracza poza europejskie smaki znane z włoskich, hiszpańskich czy greckich wojaży.
Mianem Lewantu określa się tereny leżące na wschodnim, azjatyckim brzegu Morza Śródziemnego, obejmujące dzisiejszy Izrael, Syrię, Liban, Jordanię i Autonomię Palestyńską. To co zawładnęło moim podniebieniem w ostatnich tygodniach to rozpusta dla zmysłów, jaką była podróż do Izraela.

Mezze

Mezze to jakby znak dla głodnego podróżnego, że trafiłeś do miejsca gdzie czytają Ci w myślach – pod tą nazwą kryje się kilka lub nawet kilkanaście przekąsek podawanych w niewielkich ilościach, które lądują na stoliku zanim jeszcze zamówisz cokolwiek z karty.
Królową Mezze jest ciecierzyca, bowiem wsród izraelskich “tapas” nie może zabraknąć hummusu (pasta z ciecierzycy), falafeli (ciecierzyca z dużą ilością przypraw smażona na głębokim oleju), ponadto często skosztujemy tahiny (sos z ziaren sezamu), kaszki tabbouleh, pasty z oliwek, pomidorów, bakłażana i wszelkiego typu marynat.
A wszystko obficie doprawione orientalnymi przyprawami. Dodatkiem jest świeża, jeszcze ciepła pita. Palce lizać!

DSC_0911

Czas na konkret

Już samo mezze dla wegetarian będzie niemałym urozmaiceniem a co dopiero cała gama innych potraw, z których moim ulubionym był sabich – jest to ciasto pita wypełnione smażonym bakłażanem, gotowanym jajkiem i świeżymi warzywami z dodatkiem pasty tahini i świeżych ziół. Dobrym wyborem mogą być lokalne gołąbki zawijane w liście winogron czy faszerowana papryka.

Dla mięsożerców nie zabraknie dań z wołowiny, baraniny ani kurczaka. Marzenia o schabowym zostawcie na powrót do ojczyzny, bowiem zarówno dla wyznawców judaizmu jak i dla muzułmanów wieprzowina jest zakazana. Dla miłośników ryb będzie to niemalże raj – filety, tusze, grillowane, smażone i dziesiątki różnych rodzajów i gatunków – do wyboru do koloru.

DSC_1636

DSC_1523

Słodycze

Zarówno Żydzi i Arabowie lubują się w słodkościach. Nieodłącznym elementem każdego bazaru są stoiska z chałwą, baklawą i podobnymi jej wypiekami z ciasta filo, a także z suszonymi owocami.

DSC_1270

W Izraelu kwitnie kultura kafejek i kawiarenek, gdzie przy kawie i czymś na słodko można spędzić godziny pracując, gawędząc lub po prostu przyglądając się nie spiesznie jak płynie czas.

DSC_1100

Targowiska

Są dwa miejsca, które obowiązkowo znajdują się na mojej podróżniczej liście gdziekolwiek jadę: wieża widokowa i targ.
To pierwsze daje mi poczucie przestrzenni,  to drugie namiastkę zwykłego życia.

Piątek, godzina 16. Tel Aviv. Zraz zacznie się Szabat.
Na targu Karmel jest na prawdę tłoczno, wszyscy uwijają się z ostatnimi zakupami. Chałki, pity, sery, hummusy, stosy świeżych warzyw i przypraw nawołują do zakupów. Oczy by jadły, układ trawienny wyraża głębokie zaniepokojenie i wysyła komunikat do mózgu: “uwaga, obżarstwo!” Snujemy się po targu, wyobrażając sobie rodzinne kolacje, które za chwile mają rozpocząć świąteczny czas.

DSC_1520-2
Pieczenie pity. Targ Karmel. Tel Aviv.
DSC_1285
Sarona Market Tel Aviv
DSC_1419
Targ Mahne Yehuda w Jerozolimie

Szakszuka – po prostu uwielbiam!

U człowieka, który śniadanie najchętniej zjadłby jeszcze przed położeniem się spać dzień wcześniej, świadomość doskonałego śniadania wywołuje nerwowe wręcz oczekiwanie na nadejście poranka.

DSC_1315

Szakszuka to danie typowe nie tylko dla Izraela, można je także znaleźć w Maroku, Tunezji czy Egipcie. Są to jajka ścinające się w gorącym sosie z pomidorów, papryki i bakłażana, sposób doprawienia często zależy od naszych preferencji czy wolimy wersję łagodną czy z dodatkiem orientalnych przypraw. Szakszuka zwykle podawana jest ze świeżym pieczywem i sałatką.

DSC_1565


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s