In Art We Trust

Kwiecień. Amsterdam. Głodny sztuki człowiek chce iść do Muzeum Van Gogh’a – nie ma biletów. Rijksmuseum – nie ma biletów. Nagle objawienie. MOCO Muzeum i wystawa Banksego.
I tu pojawia się pytanie: co wiesz o Banksym i jego sztuce? Bo ja wiem zawstydzająco niewiele. I prawdę mówiąc pomimo faktu, że MOCO zgromadziło około 50 prac artysty dalej o nim samym i jego życiu nie wiem nic. I o to właśnie chodzi.

Prawda jest taka, że jest to postać owiana tajemnicą począwszy od tego jak brzmi jego prawdziwa tożsamość, oraz które z grafitti są rzeczywiście jego autorstwa. Sam artysta powołał do życia organizację Pest Control, która ma potwierdzać czy jest rzeczywiście autorem londyńskich graffiti. Ciekawe czy jest tam sterem, żeglarzem, okrętem i …rzeczoznawcą.

Przekaz jego graffiti i szablonów jest przede wszystkim pacyfistyczny, antykapitalistyczny, polityczny. Bohaterami jego prac są żołnierze, policjanci, dzieci a wszystko wplecione w scenografię, z której wyziewa sprzeczność, dysonans, humor, a czasem gorzkawy refluks.

W Londynie są dostępne mapy z naniesionymi punktami gdzie znajdują się uliczne dzieła artysty i w zupełności przekonuje mnie to, żeby taki tour sobie zorganizować… No i niech mi ktoś powie, że tajemnica nie inspiruje:)
Tymczasem weszłam na oficjalną stronę Banksego, przeklikałam w zachwycie wszystkie możliwe zakładki i widzę “Hotel”. W dosłownym tłumaczeniu nazywa się “Otoczony Murami” i znajduje się nie gdzie indziej, jak w samym Betlejem, w Palestynie.  Zgłupiałam zupełnie. W zakładce “questions”, pierwsze pytanie jakie się tam pojawia, łopoce mi natrętnie w głowie od kwadransu “Czy to żart?” Otóż nie. W Palestynie 500 metrów od punktu kontrolnego z Izraelem można zamieszkać wśród malowideł między innymi Banksego.
Kto chętny, żeby chociaż przez kilka godzin zostać wśród czterech ścian z ikonicznym street artem, sam na sam?

***Wszystkie zdjęcia poniżej zostały wykonane  na wystawie w Moco Muzeum w Amsterdamie.

aaDSC_7385
Laugh now
aaDSC_7388
Barcode

aaDSC_7392aaDSC_7394aaDSC_7397aaDSC_7399aaDSC_7401aaDSC_7421aaDSC_7403aaDSC_7404aaDSC_7409aaDSC_7412

aaDSC_7413
Flower Throver (2006)

aaDSC_7417aaDSC_7420aaDSC_7400aaDSC_7396


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s